close
تبلیغات در اینترنت
آموزش اصول ابتدایی توالی آکوردها در گیتار

گیتارستان

آموزش اصول ابتدایی توالی آکوردها در گیتار

گیتارپاپ,اموزش کورد,اکورد,اموزش گیتار,آموزش اکورد,ریتم نوازی,گیتارستان,اموزش رایگان,

آکوردهای هر آهنگ از قانونی به نام توالی آکوردها (Chord Progression) پیروی می‌کند. در این مطلب قصد داریم به معرفی این مفهوم بپردازیم.هزاران (و بلکه میلیون‌ها) نفر در سرتاسر جهان هرسال به دنبال یادگیری گیتار هستند. گیتار، پس از پیانو، محبوب‌ترین ساز موسیقی در جهان است و به دلیل نقش تعیین کننده‌ی آن در موسیقی پاپ، انتخاب اکثر هنرجویان برای آغاز راه موسیقی است. بسیاری از هنرجویان یادگیری این ساز را با فراگرفتن آکوردهای ساده آغاز می کنند. هرچند پس از یادگیری آکوردها بهتر است با دلیل انتخاب…

آموزش اصول ابتدایی توالی آکوردها در گیتار

گیتارستان

آموزش اصول ابتدایی توالی آکوردها در گیتار دانلود کاور با اندازه اصلی
کد 70

آموزش اصول ابتدایی توالی آکوردها در گیتار

توضیحات :

آکوردهای هر آهنگ از قانونی به نام توالی آکوردها (Chord Progression) پیروی می‌کند. در این مطلب قصد داریم به معرفی این مفهوم بپردازیم.هزاران (و بلکه میلیون‌ها) نفر در سرتاسر جهان هرسال به دنبال یادگیری گیتار هستند. گیتار، پس از پیانو، محبوب‌ترین ساز موسیقی در جهان است و به دلیل نقش تعیین کننده‌ی آن در موسیقی پاپ، انتخاب اکثر هنرجویان برای آغاز راه موسیقی است. بسیاری از هنرجویان یادگیری این ساز را با فراگرفتن آکوردهای ساده آغاز می کنند. هرچند پس از یادگیری آکوردها بهتر است با دلیل انتخاب… ادامه متن

آکوردهای هر آهنگ از قانونی به نام توالی آکوردها (Chord Progression) پیروی می‌کند.

 در این مطلب قصد داریم به معرفی این مفهوم بپردازیم.هزاران (و بلکه میلیون‌ها) نفر در سرتاسر جهان هرسال به دنبال یادگیری گیتار هستند. گیتار، پس از پیانو، محبوب‌ترین ساز موسیقی در جهان است و به دلیل نقش تعیین کننده‌ی آن در موسیقی پاپ، انتخاب اکثر هنرجویان برای آغاز راه موسیقی است. بسیاری از هنرجویان یادگیری این ساز را با فراگرفتن آکوردهای ساده آغاز می کنند. هرچند پس از یادگیری آکوردها بهتر است با دلیل انتخاب آن‌ها و قوانین استفاده از آکوردها در آهنگ آشنا شویم. در ادامه شما را با مفهومی کلیدی به نام توالی آکوردها آشنا خواهیم کرد.

والی آکوردها در گیتار

هر آکورد یک قطعه از پازلی است که به آن توالی آکوردها می‌گوییم. اگر هر آکورد یک کلمه باشد، توالی آکوردها یک جمله را تشکیل می‌دهند. اگر جمله‌ها را به یکدیگر متصل کنید به یک پاراگراف می‌رسید. به همین ترتیب اگر توالی آکوردها را به یکدیگر متصل کنید، به یک ورس (verse) از آهنگ می‌رسید. به همین ترتیب آکوردها به ترکیب‌های پیچیده‌تر تبدیل می‌شوند و یک آهنگ را تشکیل می‌دهند.

سیستم شماره‌گذاری نشویل

آکوردها با استفاده از عددهای رومی شماره‌گذاری می‌شوند. به این روش سیستم شماره‌گذاری نَشویل می‌گویند. این سیستم درجه‌ی نت‌هایی را مشخص می‌کند که بر اساس آن هر آکورد ساخته شده است. I نت پایه، IV نت چهارم و V نت پنجم در یک گام است. توالی آکوردها زمینه‌ای را برای به وجود آوردن ریتم در آهنگ فراهم می‌کند.

توالی I, IV, V, I (از چپ به راست: یک-چهار-پنج-یک) یکی از محبوب‌ترین ساختارها در موسیقی پاپ است. هرکدام از توالی آکوردها را می‌توان در تمام گام‌های موسیقی اجرا کرد. به همین دلیل می‌توان با ترکیب آن‌ها به بی‌نهایت آهنگ تازه رسید. برای نشان دادن آکوردهای مینور کافی است از حروف کوچک (i, iv, v, i) استفاده کنید.

همانطور که اشاره کردیم، توالی آکوردها تنها یک بستر است و می‌توان انواع آکوردها را در آن جای داد. با این وجود که در موسیقی پاپ امروز اکثرا از چند نوع محدود از توالی آکوردها استفاده می‌شود، به دلیل تفاوت گام‌ها و نت‌ها، آهنگ‌های بسیار متنوعی به انتشار می‌رسند. پس از یادگیری نحوه‌ی توالی آکوردها، احتمالا متوجه خواهید شد که بسیاری از آهنگ‌های محبوب شما از یک توالی خاص طبعیت می‌کنند.

برای آشنایی بیشتر با آکوردها و نحوه‌ی ساخت آن‌ها می‌توانید به بخش آموزش آکورد سر بزنید.

توالی آکوردها

توالی آکوردهای محبوب در گیتار

برای یادگیری صحیح توالی آکوردها، بهتر است در کنار یادگیری مفهوم آن، با برخی از توالی‌های محبوب نیز آشنا شوید. بسیاری از آهنگ‌ها از توالی‌های ساده‌ای استفاده می‌کنند. در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

برای هنرجویان مبتدی، سه توالی نخست مناسب‌تر هستند و پس از اینکه آن‌ها را به خوبی یاد گرفتید، می‌توانید به سراغ یادگیری توالی‌های پیشرفته‌تر بروید.

۱/ توالی دهه‌ی ۵۰ (I, vi, IV, V یا I, vi, ii, V)

این توالی را می‌توانید در موسیقی کلاسیک و به خصوص موسیقی موتزارت بشنوید. هرچند در دهه‌ی پنجاه میلادی اکثر آهنگ‌های سبک دو واپ نیز بر اساس همین توالی نوشته شدند. آهنگ‌هایی از جمله Monster Mash از بوریس پیکت از نمونه‌ی این آهنگ‌ها هستند.

توالی آکوردها
ایفوگرافی توالی آکوردهای دهه‌ی ۵۰
توالی آکوردها
نمونه‌ای از توالی I-vi-IV-V
توالی آکوردها
نمونه‌ای از توالی I-vi-ii-V

۲/ توالی پاخلبل (I, V, vi, iii)

این توالی در موسیقی کلاسیک و موسیقی مدرن بسیار محبوب است. مهم‌ترین اثر این توالی، قطعه‌ای به نام کانن در رتوسط موسیقی‌دان آلمانی، یوهان پاخلبل، است.

توالی آکوردها
اینفوگرافی توالی پاخلبل
توالی آکوردها
نمونه‌ای از توالی پاخلبل

۳/ توالی پاپ-پانک (I, V, vi, IV)

این توالی در دهه‌ی ۹۰ میلادی بسیار محبوب بود. این توالی فضایی امروزی‌تر از نمونه‌های بالا دارد و در آهنگ‌هایی از جمله Already Gone توسط کلی کلارکسون و Cryin توسط اروسمیث مورد استفاده قرار گرفته.

توالی آکوردها

توالی آکوردها

۴/ توالی بلوز (I, I, I, I, IV, IV, I, I, V, V, I, I)

این توالی از آکوردهای بسیار بیشتری نسبت به نمونه‌های بالا استفاده می‌کند و استفاده از آن در موسیقی بلوز و حتی خارج این سبک بسیار رایج است. این ساختار بر اساس توالی ۱۲ میزان در بلوز نوشته شده است و تاثیر بسیاری در تاریخ موسیقی راک داشته.

۵/ توالی نزولی فلامنکو (vi, V, IV, III)

این توالی از لحاظ پیچیدگی در رده‌ی میانی قرار دارد و در برخی از آهنگ‌های بلوز و آلترناتیو قابل شنیدن است. به عنوان مثال آهنگ California Dreamin از این توالی استفاده می‌کند. نسخه‌ی دیگری از این توالی (vi, V, IV, V) نیز در موسیقی پاپ امروز بسیار رایج است.

توالی آکوردها
نمونه‌ای از توالی فلامنکو

۶/ Stepwise Bass Down

این توالی به شکل «I, V6, vi» اجرا می‌شود و از یک آکورد اینورتد (inverted) در ساختار خود استفاده می‌کند. این ساختار نسبتا جدید است و اکثرا در آهنگ‌های پاپ امروزی شنیده می‌شود.

نکته‌ی نهایی

در این مطلب با اصول اولیه‌ی توالی آکوردها آشنا شدید می‌توانید بهتر نحوه‌ی ساخت ترانه‌ها را درک کنید. به یاد داشته باشید که یادگیری گیتار نیازمند زمان و تمرین است. پس بهتر است توالی‌های مختلف را طی زمان تمرین کنید و با نحوه‌ی اجرای صحیح آهنگ‌های مختلف آشنا شوید.

منابع: Take Lessons، Guitar Lesson World

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مخصوص حرفه ای ها

- برخی از پست های سایت ویژه هستند؛ برای مشاهده این نوع پست ها نیاز به رفتن به صفحات جداگانه از سایت را دارید.
-این پست ها مخصوص نوازندگان حرفه ای و اساتید محترم بوده و شما نوازندگان محترم نیازی به تمرین و مشاهده این پست ها را ندارید.

مطالب ویژه