close
تبلیغات در اینترنت
چگونه گیتار خود را کوک کنیم؟

گیتارستان

چگونه گیتار خود را کوک کنیم؟

یکی از مهمترین نکاتی که هر نوازنده ای باید بدان تسلط داشته باشد ، کوک کردن ساز است. شاید بارها و بارها برایتان پیش آمده که در شرایط مختلف ، کوک سازتان خارج شده است و یا مشکلی برای یکی از سیم های سازتان پیش آمده و حالا شما باید سازتان را کوک کنید.اگر کوک کردن سازتان را بلد نباشید ، دیگر قادر به ساز زدن نیستید و یا هنگام تمرین کردن اگر مشکلی برای سازتان پیش بیاید ، شما دیگر نمی توانید به تمرین ادامه دهید.پس یکی از واجب ترین کارهایی که هر نوازنده ای باید بدان آگاه باشد ، کوک کردن ساز است.حال این مسئله…

چگونه گیتار خود را کوک کنیم؟

گیتارستان

چگونه گیتار خود را کوک کنیم؟ دانلود کاور با اندازه اصلی
کد 31

چگونه گیتار خود را کوک کنیم؟

توضیحات :

یکی از مهمترین نکاتی که هر نوازنده ای باید بدان تسلط داشته باشد ، کوک کردن ساز است. شاید بارها و بارها برایتان پیش آمده که در شرایط مختلف ، کوک سازتان خارج شده است و یا مشکلی برای یکی از سیم های سازتان پیش آمده و حالا شما باید سازتان را کوک کنید.اگر کوک کردن سازتان را بلد نباشید ، دیگر قادر به ساز زدن نیستید و یا هنگام تمرین کردن اگر مشکلی برای سازتان پیش بیاید ، شما دیگر نمی توانید به تمرین ادامه دهید.پس یکی از واجب ترین کارهایی که هر نوازنده ای باید بدان آگاه باشد ، کوک کردن ساز است.حال این مسئله… ادامه متن


یکی از مهمترین نکاتی که هر نوازنده ای باید بدان تسلط داشته باشد ، کوک کردن ساز است. شاید بارها و بارها برایتان پیش آمده که در شرایط مختلف ، کوک سازتان خارج شده است و یا مشکلی برای یکی از سیم های سازتان پیش آمده و حالا شما باید سازتان را کوک کنید.اگر کوک کردن سازتان را بلد نباشید ، دیگر قادر به ساز زدن نیستید و یا هنگام تمرین کردن اگر مشکلی برای سازتان پیش بیاید ، شما دیگر نمی توانید به تمرین ادامه دهید.

پس یکی از واجب ترین کارهایی که هر نوازنده ای باید بدان آگاه باشد ، کوک کردن ساز است.حال این مسئله در گیتار کمی حیاتی تر است ، گیتار سازی است که ری اکشن سیم ها در آن مقداری بالاتر از دیگر سازها است و از سویی دیگر نیز به دلیل راحتی در حمل و نقل ساز ، کوک های آن بهم میریزد و شما باید هر زمان به کوک کردن ساز در شرایط مختلف تسلط داشته باشید.

۱- از یک تیونر استاندارد استفاده کنید.

Classic tuner

تیونر کلاسیک

اکثر نوازندگان مبتدی ، برای کوک کردن ساز خود از یک تیونر کمک می گیرند.تیونر به شما دقیق ترین کوک ممکن را ارائه خواهد داد و خیال شما را از هر جهت راحت خواهد کرد ، برای آنکه بتوانید با تیونر ساز خود را کوک کنید ، باید با چند نکته آشنا شوید.نخستین نکته این است که نام نت های انگلیسی که روی صفحه ی تیونر نقش می بندد را کاملا یاد بگیرید. تصویر زیر به شما نشان خواهد داد که چگونه هر نتی ، با چه علامتی بر روی صفحه ی تیونر نقش می بندد.

حال که نام هر نت را بر روی تیونر آموختید ، کافیست که تیونر را روشن کرده و ساز خود را نزدیک تیونر بگیرید ، تا که کوک بهتری در اختیارتان قرار گیرد.البته امروزه سیم های رابطی وجود دارد که به بدنه ی ساز وصل شده و در کوک کردن دقیق ساز شما را بیش تر همراهی می کند ، از سویی دیگر سعی کنید در فضایی آرام به کوک کردن ساز خود بپردازید.حال برای کوک کردن شما نیاز به آن دارید که با ساختار تیونر آشنا شوید.برای کوک کردن هر سیم از گیتار خود کافیست که یکبار بدون هیچ لرزشی و بدون برخورد دست به سیم دیگری ، سیم را ارتعاش دهید.با شنیدن صدای ارتعاش ، عقربه ی تیونر به حرکت در  می آید.

در بالای عقربه نت سیمی که مورد ارتعاش قرار دادید ، نوشته می شود.بعد از آنکه نام نت را دیدید ، براساس همان جدول بالا تعیین می کنید که پیچ های کوک را سفت تر کنید تا به نت مورد نظر برسید یا آن را شل تر کنید.بعد از آنکه به نت مورد نظر رسیدید ، در بالای تیونر سه چراغ موجود است ، چراغ وسط آن که عمدتا به رنگ سبز نیز نمایش داده می شود ، نشان از درستی کوک ساز شما دارد.

هنگامی که کوک ساز شما بطور دقیق تنطیم شده باشد ، با هر ارتعاش ، عقربه بصورت قائم در میانه ی صفحه ی تیونر طاهر شده و رنگ چراغ تیونر نیز به سبز تغییر وضعیت می دهد.اما اگر نت مورد نظر را با پیچ میزان کرده باشید و کمی با نت دقیق فاصله داشته باشید ، هم عقربه ها و هم دو چراغ کناری به شما نشان می دهند که چه میزان نیاز به شل یا سفت کردن پیچ است تا در طی آن به کوک لازم برسید. برای هر سیم باید این روند را تکرار کنید.در هنگام کوک کردن دست خود را بر روی هیچ فرتی نگیرید ، مگر به قصد آنکه چک کنید ،فرت شما در جای درستی بسته شده است.

۲- از یک منبع صدا صوتی استفاده کنید

یکی دیگر از روش هایی که می توانید ساز گیتار خود را کوک کنید ، استفاده از یک مبع صوتی است.منبع صوتی را در همان دستگاه های تیونر می توان مشاهده کرد ، کار این منبع آنست که بعنوان مثال اگر شما قصد داشته باشید ، سیم سل را کوک کنید ، میزان صدایی تولید شده ی آن نیز روی نت سل قرار می گیرد و تا هر زمان که شما نت مورد نظر خود را بیابید ، رزونانس صدایی ایجاد کرده و باز هم در این صورت عقربه ها فعالیت می کنند.این روش را عمدتا تمرینی برای کوک کردن با صدای خواننده ها می نامند.هنگامی که با یک خواننده تصمیم به هم ساز شدن میگیرید ، می توانید از صدای او برای کوک کردن ساز خود استفاده کنید.

این گونه حتی می توانید به مقادیری از کم و زیاد نت ها نیز توجه کنید و به خواننده نیز برای آنکه با شما هماهنگ شود ، گوشزد های لازم را انجام دهید.

۳- از یک ساز دیگر کمک بگیرید

دیگر امکانی که برای شما وجود دارد ، این است که از یک ساز دیگر کمک بگیرید. شاید بارها در کنسرت ها دیده اید که یک نوازنده ی گیتار با استفاده از نت های یک نوازنده ی پیانو ، گیتار خود را کوک می کند.این امر تا به حد زیادی مربوط به قدرت شنیداری شما در موسیقی می شود و بسیار مهارت سطح بالایی است. روش کار به این صورت است که شما بعنوان مثال ، شما سیم سل را برای کوک کردن انتخاب می کنید و از نوازنده ی پیانو می خواهید که نت سل را بنوازد ، شما با کم و زیاد کردن پیچ کوک دستگاه به نت او نزدیک می شوید ، میزان نزدیک شدن صدای ساز شما به پیانو را می توان از طریق فواصل صدایی بوجود آمده بدست آورد.

۴- سازتان را گوشی کوک کنید

مطمئنا هر نوازنده ی حرفه ای ، می تواند ساز خود را  گوشی کوک کند ، اما این امر برای نوازندگان متوسط و یا مبتدی که از قدرت شنیداری بالایی برخوردار نیستند ، کمی سخت بنظر می رسد.شما کافیست چند بار که صدای سازتان توسط استادتان یا دستگاه تیونر کوک می شود ، به صدای ساز خود گوش دهید و سعی کنید در قطعات مشخصی ، صدای ساز را به خاطر سپرده و در بعضی مواقع تلاش خود را در جهت کوک کردن در همان میزان و اندازه روی ساز پیاده کنید. در واقع شما باید یاد بگیرید ، اگر هیچ ابزاری وجود نداشته باشد ، و شما تک و تنها روی صحنه باشید و ناگهان کوکتان در برود ، ساز خود را بدون هیچ دردسری کوک کنید.

۵- از سایت ها کمک بگیرید

یکی از ثمرات پیشرفت تکنولوژی برای موزیسین ها ، این است که تمامی کارهایشان به نحوی آسان تر و راحت تر صورت می گیرد.امروزه به مدد پیشرفت تکنولوژی سایت هایی وجود دارند که می توانید از آنان برای کوک کردن ساز خود استفاده کنید.آن ها نیز مانند هر تیونر دیگری ، صفحه ای دیجیتالی در اختیار شما قرار می دهند و نام نت ها بر روی ان نوشته شده است ، هنگامی که شما یک سیم از ساز خود را ارتعاش می دهید ، به مانند تیونر به شما میزان نت ، کم یا زیاد بودن آن و سایر موارد را نشان می دهد، اما از خاطر نبرید که هنوز هنوزه کامپیوتر ها نتوانسته اند آنچنان که باید و شاید به داد همه ی علوم برسند.

طبیعتا هنگامی که با این سایت ها کار می کنید ، به مشکلاتی برخواهید خورد که نمیتوان زیاد به آنان اعتمادی کرد و از سویی دیگر نمی توان به هیچ وجه ، از یک سایت اینترنتی آن هم در آغاین دوره ی همه گیر شدن تکنولوژی هوش مصنوعی ، انتظار بیش از حدی را طلب کرد.آنچه مهم است ، این است که شما در هر شرایطی حداقل به یکی از ابزارها دسترسی پیدا کنید و به ساز زدن خود در کوک مناسب ادامه دهید.

حال تا اینجا آموختیم که چگونه و به چه روش هایی ساز خود را کوک کنیم. اما هر گاه صحبت از کوک کردن ساز میشود ، سوالاتی در ذهن نوآموزان ساز گیتار شکل می گیرد ، که ما آن را بصورت کامل در اینجا پاسخ خواهیم داد :

۱- هر چند وقت یکبار گیتار خود را کوک کنم؟

گیتار ساز بسیار حساسی است. چوب به علل متفاوتی دچار قبض و بسط می شود و این امر باعث می شود که ساز شما از کوک خارج گردد.این تغییر صدا عمدتا به دلیل قرارگیری گیتار در یک فضای مرطوب و یا گرمای بسیار و سرمای شدید ، میگیرد. از این رو تغییرات چوب گیتار بر روی کوک گیتار شما تاثیر می گذارد و صدای آن را تحت الشعاع قرار میدهد.گاهی اوقات حتی متوجه ان نمی شوید اما اگر یک مقدار در صدای منعکس شده از سازتان تمرکز کنید ، در می یابید که ساز شما از کوک خارج شده است.

با توجه به این حساسیت بهتر است که قبل از هر تمرین ابتدا زمانی را به کوک گیتار خود اختصاص دهید و سعی کنید همیشه آن را در کاور مخصوص قرار دهید تا که عوامل محیطی بر روی آن تاثیر نگذارد.تاثیر عوامل محیطی بر روی ساز بسیار امری فراگیر و مشهود است و بسیاری از هنرمندان بزرگ ، گاهی با قرار گیری در سالن کنسرت به علت دمای زیاد سالن ، کوک گیتارشان خارج شده و زمان بسیاری روی صحنه به کوک کردن ساز خود اختصاص می دهند.

۲٫چگونه مدت زمانی بیشتری گیتارم را کوک نگهدارم؟

برای آن که یک کوک مناسب داشته باشیم ، نیاز است که از ساز خود مراقبت کنیم ، بعضی کوک کردن ساز را تنها در تنظیم پیج های کوک می دانند ، اما این طور نیست.اگر می خواهید مدت زمان بیشتری گیتارتان کوک باشد ، باید بطور مداوم سیم های آن را عوض کنید. طبیعی است که سیم ها بعلت ارتعاش بالا و بعلت سایش بر دیوارهای پیچ کوک ، دچار مشکلاتی می شوند و این مشکلات طبیعتا در اولین ارتعاش ، موجب در رفتن کوک شما می شود.پس یکی از کارهایی که می توانید برای نگهداری کوک خود انجام دهید ، سرویس ساز و چک کردن سیم های ساز و تعویض آن بطور مرتب است.

دیگر نکته ای که باید ان را رعایت کنید ، این است که گیتار خود را در کیف محافظ خودش قرار دهید ، تا به هیچ گاه تحت تاثیر کوک و سایر موارد قرار نگیرد.از این رو در حمل و نقل ها نیز باید بسیار مراقب باشید که سازتان با جایی برخورد نکند و یا مشکلی برای سیم هایتان بوجود نیاید.اگر همه ی این راهنمایی ها را انجام داده اید و هنوز با کوک سازتان مشکل دارید ، باید عرض کنم که احتمال ما این است که سازتان دچار مشکلی در ساخت باشد و آن مشکل باعث شود ، نظام ساختاری گیتار شما کلا به کوک مقاوم نباشد.این مشکل نیز را می توان با سرویس ساز حل کرد.پس بهتر است ساز خود را در هر شرایط ، دور از آسیب های طبیعی نظیر دما و رطوبت قراردهید تا مشکلی آن را تهدید نکند.

۳٫چه حالتی از بدن ، برای کوک کردن ساز بهتر است؟

بسیاری از ما دیده ایم که فرد ساز خود را روی میز کارش و یا مبل خانه اش گذاشته است و با دست دیگر تیونر را به دست گرفته است و درحال کوک کردن ساز است. این روش یک روش اشتباه است.برای آنکه با نحوه ی صحیح کوک کردن ساز آشنا شوید ، باید بگویم که هر گونه که ساز را در دست میگیرید ، به همان شکل روی دست بگیرید و تیونر را روی پایه ی نت خود بگذارید و با خیال راحت به کوک کردن گیتار خود بپردازید . در هنگام کوک کردن مراقب باشید ، که سیم های ساز شما ناگهان به علت فرسودگی به سر و یا صورتتان اصابت نکند.

امیدواریم از این به بعد هر جا که خواستید، ساز خود را همراه کنید ، و در این میانه اگر سازتان مشکل کوک پیدا کرد ، با راهنمایی های بالا خودتان سازتان را کوک کنید و از نوازندگی خود لذت ببرید.

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

مخصوص حرفه ای ها

- برخی از پست های سایت ویژه هستند؛ برای مشاهده این نوع پست ها نیاز به رفتن به صفحات جداگانه از سایت را دارید.
-این پست ها مخصوص نوازندگان حرفه ای و اساتید محترم بوده و شما نوازندگان محترم نیازی به تمرین و مشاهده این پست ها را ندارید.

مطالب ویژه